USA Personal Loans

USAPersonalLoans.org - Stretch Your Food Budget with These Healthy, Inexpensive Choices


Stretch Your Food Budget with These Healthy, Inexpensive Choices




If you're like the majority of Americans, what you spend on food each month probably takes a large bite out of your overall budget. Food is a simple need for everyone so it is obvious that avoiding the supermarket altogether isn't a very practical solution to cutting back on your grocery spending. Plus the facts bear out that eating in restaurants (whether fine eating out or fast-food) is almost always more expensive than organizing food at home. So how do you reel in the costs?

There are many reasons that people spend so much of their monthly income on food. One reason is the fact that the price tag on fresh produce, meat, poultry, and dairy products can be influenced by weather and other natural disasters directly. Whenever there is a drought, or freeze, or increased rainfall, you can expect food prices to move up. Transportation costs may also greatly increase if there is a hike in the price tag on gasoline. Many of these additional costs are usually passed on to consumers in the form of higher prices.

One key to bringing down your month to month food costs is to eliminate wasteful spending. Think about how precisely much food you toss out every week either since it should go bad or nobody wants to eat leftovers five evenings in a row? Changing your shopping practices may take a little time but it's an important and necessary part of reducing what you spend.

With a bit of work and thinking about your part, you can learn to be a savvy grocery shopper easily. Plus you will start to start to see the results (cost savings) almost immediately. Add up all the restaurant meals you eat every week (breakfast, lunch, AND meal some full days?). The dollars amount may great shock you. If you got that same money (and armed yourself with a well-thought out list) you may probably go directly to the grocery store, buy what you need actually, and also have enough food to last a lot longer than a full week.

You can even save a complete lot of cash by cutting back on processed and packaged foods. These kinds of food are usually high in sodium and sugars. When you prepare your meals at home you can control the substances and the portions which really is a win-win situation in conditions of nourishment and savings.

One additional notice: it can be tempting to buy a massive quantity of an item when it's available for sale. But if you are buying tomatoes or other fresh produce, you need to be certain you can put it to use all before it spoils. Twelve pounds of tomatoes at a low price isn't much of a good deal if you wrap up tossing out ten pounds of them.

Healthy, but Inexpensive Foods
To help you get started on cutting your grocery bills, the next foods are excellent choices as it pertains to price and vitamins and minerals. If you have farmers' marketplaces locally, you can usually find fresh, delightful vegetables & fruits at sensible prices. Many offer meats also, chicken, and cheeses as well as flowers, crops, and herbs.
Oatmeal. Do your pocketbook and health a favor and bypass the sugary, processed, expensive packaged cereals. Oatmeal is a delightful and nourishing whole-grain breakfast time option which is filled with dietary fiber and has been shown to improve cardiovascular health insurance and lower cholesterol. Plus a typical portion is only going to cost around 30 cents.
Eggs. Eggs sometimes get an awful rap because of their cholesterol content but used in moderation, they could be a cheap and nourishing way to obtain health proteins. They are lower in calories also. Eggs can be scrambled for breakfast time, used in a salad or even to make a sandwich for lunch time, or combined with fresh vegetables to produce a delightful frittata for supper. The price tag on twelve eggs varies but will cost around 10 to 15 cents per egg generally.
Rice. Here's an interesting statistic: nearly half of the world's calorie consumption originates from rice! By far, people ingest more rice than every other grain. Regrettably, processed rice manages to lose much of its vitamins and minerals. Brown rice retains the most nutrients while white rice manages to lose the most. When white rice is enriched even, darkish rice is way better for you. The good news is that rice can be safely stored for up to two years so that it is a perfect choice to buy in volume. Twenty pounds of rice will most likely cost a lower amount than 50 cents per pound. The cost per portion breaks down to around 3-4 cents.
Potatoes. Potatoes are a vegetable which also have problems with negative press but in truth are a low-calorie way to obtain fiber and other vitamin supplements. The calories come when people fill them up with cheese, bacon, butter, and sour cream. Try stuffing a baked potato with broccoli or other fresh vegetables. It makes a satisfying meals and is chocked packed with nutrition. Potatoes that are bagged cost a lower amount than person ones typically. A 10- pound carrier of russet potatoes will most likely cost between $4 and $5 making them a wonderful, inexpensive addition to your selections.
Apples. The old adage "an apple each day keeps the doctor away" still is true today. Apples are a great way to obtain vitamin supplements, fiber, and antioxidants. Apples make a good treat and are an excellent choice to chips, cookies, and other prepared items which are notoriously high in sugars and sodium. The peak harvest season (usually in fall) is when you will see the best offers. Prices vary based on the variety of apple (Delicious, Fuji, Gala, etc) but generally apples cost about $2 per pound.
Carrots. Carrots contain beta-carotene which is known to improve eye health. They are low in calories and also make an easy and delightful snack. All foods lose some of their potency when grilled so eating raw vegetables & fruits is always the perfect way to take pleasure from them. The cost of a bag of carrots is just about a dollars per pound usually.
Dried Beans. Whether you get navy, garbanzo, pinto, or the fantastic Northern variety, dried beans are both an delightful and inexpensive choice. Dried coffee beans are a great source of health proteins and also have proven cholesterol-lowering properties. They could be used in salads, soups and stews and also have a long shelf-life. A one pound carrier of coffee beans will generally cost around $1.00 making them one of the most economical foods you can purchase.

When you look at this list, it's obvious that some food items aren't included. Meat, chicken, and fish items cost more than fruits, fruit and vegetables, and grains. If you're really looking to lower your meal budget, consider getting a meatless meal at least a couple of evenings a full week. Not only will this advantage your health, it will save you money also.

Again, remember that you'll usually find a very good price on specific foods when they are in season. The more you can locally buy, seasonally, and unprocessed, the more money you shall save.

Personal Loans - Copyright ©2016

UsaPersonalLoans.org is not a lender really, does not broker financial loans or make credit decisions. This site collects information which you provide and forwards it to one or even more lenders within our network then. Lenders are completely liable to you for all areas of the loan or application transaction, including conformity with all relevant regulations and regulations. Lenders might execute a credit check to find out your creditworthiness. Submission of private information is strictly voluntary and will not guarantee you will be matched with a lender or will receive a pay day loan. UsaPersonalLoans.org may show the given information that you provide at any step of the application process with third parties, including people of its lender network and other third party lenders with whom it has a marketing relationship.